Çoğu bilgisayar kullanıcısı sadece internette sörf yapmayı eğlence için yeterli görmez. Her ne kadar sosyal medya bize farklı mecraların da olduğunu anımsatsa da, mIRC daima farklı ve özgür bir platform olarak hafızalara kazınmıştır. Bu makalede mIRC nedir ve neden mIRC indirmeli sorularına cevap niteliğinde bir anlatım yapıyor olacağız.

arzualem
mIRC Programı bilgisayarına indir

Nedir bu mIRC? IRC dediğinizde akla ilk gelecek şey “internet relay chat” yani “internette eşzamanlı sohbet” olur. Bunun anlamı, farklı kullanıcılarla aynı ortamda bir araya gelip eşzamanlı olarak sohbet edebilmenizdir. Bunu sağlamak için birçok sunucu bulunur, fakat en iyi deneyimi alabileceğiniz yazılım mIRC. İçinde barındırdığı sayısız özellikle size özelleştirmenin de kapılarını açan mIRC, adını geliştiricisi olan Khaled Mardam-Bey’den almış bir yazılımdır. Normal şartlarda IRC olarak adı geçen sohbet platformuna küçük bir “m” harfi eklendiğinde bu yazılım ortaya çıkmış. Sohbet programlarının atası olarak da kabul edilen yazılım ilk olarak 1995 yılında piyasaya sürülmüş ve bir hayli ilgi görmüştür. Öyle ki, kendine has bir programlama dili olan MS (mIRC Scripting) dahi var. Diğer programlardan farklı olarak arayüzünün özelleştirilebilmesi, tema desteği, uluslararası karakter kodlaması desteği ve kişisel kodlamalara izin verebilmesiyle ön plana çıkan yazılım, adeta yeni alınmış bir bilgisayarın arayüzünü andırmakta. Bu sayede çoğu kişi hem kendine ait script adı verilen hazır araçlarla bu yazılımı kişiselleştirebilmiş, hem de dağıtımını yaparak kendine özel sunucuların adını verebilmiştir. Doksanlı yılların başında henüz yeni bir deneyim olarak karşımıza çıkan mIRC programı sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasıyla birlikte popülerliğini yitirmiş gibi gözükse de, hâlen daha çoğu internet kullanıcısının vazgeçilmezleri arasında. Eskiden adını sık sık duyduğumuz ICQ ve MSN gibi programların aksine kişisel olarak değil küresel olarak kullanılan bu program, kişisel güvenlik ve özelleştirilebilirlik söz konusu olduğunda başarısıyla dikkatlerden kaçmıyor.

Neden mIRC indirmeliyim? Bilgisayar kullanan çoğu insan günümüzde artık mobil cihazlara yönelse de, “klasikler kürkçü dükkânıdır” diyenler hiç de azımsanacak kadar değil. Evinizde, ofisinizde, hatta tatile gittiğinizde bile herhangi bir yerde bu programla sohbet eden insanlara rastlayabilirsiniz. Tıpkı toplantılarda takım elbise giymek gibi internetin de kendine has bazı tarzları olduğuna inananlardansanız, bu deneyimi yaşamanızda fayda var. Herkesin “biz en iyisiyiz” iddiasında bulunduğu şu günlerde, klişelerden uzaklaşmak ve hiç tanımadığınız, daha önce görmediğiniz ve muhtemelen bir daha da göremeyeceğiniz insanlarla bir şeyler paylaşma fikri oldukça cazip gelmiyor mu? Yaşadığınız herhangi bir sorunu, belki mutluluğunuzu, hatta ve hatta günlük rutinlerinizi bile tıpkı mektuplaştığınız o günlerdeki kadar yavaş olmasa bile anlık olarak birileriyle paylaşmak nasıl olurdu? Tüm bu anlatımlardan sonra “sohbet etmek bu kadar da karmaşık olmamalı” diyorsanız, muhtemelen daha önce bu programı kullanmadınız veya tüm özelliklerini deneyimlemediniz. Bir fark mı arıyorsunuz? O halde sizin için hazırladığımız mIRC Script’i deneyin.

Yeni Ortam Yeni Arkadaşlıklar